top of page

A co jeśli zamiast maila będzie wpis na blogu lub ogłoszenie?

Ano nic strasznego. Dla Ciebie wiele się nie zmieni. Jednak dobrze byłoby oswoić się z tymi formami, bo widziałam wiele przypadków, gdzie dobry uczeń spanikował i albo zostawił pustą kartkę, albo napisał zdecydowanie poniżej swoich możliwości.


WPIS NA BLOGU LUB FORUM


Omówimy je razem, bo to się praktycznie nie różni. Na pewno nie zaczniemy takiego wpisu od Hi Sandra.Na egzaminie ósmoklasisty początek już jest, ale że ten artykuł mogą też czytać osoby piszące taki wpis jako zadanie domowe, podam kilka możliwych wstępów:

  • Hi guys! Today's entry is about....

  • Hello everybody! Today I'd like to tell you about...

  • Hi everyone! Guess what happened! - to wtedy, gdy potem nastąpi relacja z jakiegoś wydarzenia.


Później robicie wszystko dokładnie tak, jak w mailu, czyli kropka po kropce, wszystko ładnie rozwijając. Jedyna różnica, to że musicie pamiętać, że piszecie do wielu osób i nie możecie napisać np. opowiem ci wszystko, jak przyjedziesz do mnie na święta.

Kolejną różnicą będzie zakończenie. Tym razem nie pozdrawiamy cioci itp. Możemy za to zwrócić się do naszych czytelników z prośbą o jakąś akcję. Oto kilka pomysłów:

  • If you like my entry, you can leave a comment.

  • If you enjoyed my post, share it with your friends.

lub zapowiedzieć następne odcinki:

  • Take care, will share more of my experiences tomorrow. Stay tuned!

OGŁOSZENIE


Jeśli piszesz je samodzielnie od podstaw, trzeba dobrze pomyśleć, co powinno się w nim znaleźć. A jeśli mamy trzy podpunkty do rozwinięcia, piszemy tak samo, jak maila. Tylko pamiętamy, że nie zwracamy się do jednego kolegi, ogłoszenie ma tytuł np. The Nicest Garden Competition albo An amazing painting workshop i że potrzebujemy innych zwrotów na zakończenie.

Na przykład tak:

  • For more details, call Mrs. Brown on 213213213

  • To get more details, follow us on Instagram.

  • Visit our website and book you ticket. Don’t miss it!


Tak więc możesz spać spokojnie, jeśli masz przed sobą egzamin ósmoklasisty, musisz zapamiętać tylko jakieś zakończenia i wszystko pójdzie jak po maśle.

No i co tu jeszcze powinnam dodać? Zgodnie z instrukcjami powyżej: jeśli uważasz ten wpis za pomocny, podziel się nim z przyjaciółmi. I powodzenia w pisaniu niezależnie od tego, czy to egzamin, czy tylko trening.


Comments


bottom of page